Detekcja obiektów i poziomu wypełnienia, czyli czujniki pojemnościowe w roli głównej
Czujniki pojemnościowe wykorzystywane są do detekcji obiektów metalicznych oraz niemetalicznych (np. granulatów tworzyw sztucznych i płynów). Duża uniwersalność tego typu podzespołów sprawia, że zyskują one coraz większą popularność we wszystkich gałęziach przemysłu.
Czujniki pojemnościowe wykorzystywane są do detekcji obiektów metalicznych oraz niemetalicznych (np. granulatów tworzyw sztucznych i płynów). Duża uniwersalność tego typu podzespołów sprawia, że zyskują one coraz większą popularność we wszystkich gałęziach przemysłu. Jak zbudowane są czujniki pojemnościowe i jaka jest zasada ich działania?
Czujnik pojemnościowy – budowa
Główny element każdego czujnika pojemnościowego stanowią dwie płytki przewodzące, umieszczone w głowicy detektora i połączone z oscylatorem, przerzutnikiem Schmitta oraz wzmacniaczem wyjściowym. W stanie spoczynku cały układ charakteryzuje się znikomą pojemnością, która znacznie wzrasta w momencie pojawienia się wykrywanego obiektu w polu widzenia czujnika. Skutkuje to aktywowaniem oscylatora oraz wygenerowaniem i wzmocnieniem sygnału detekcji, który następnie jest przekazywany dalej. Warto podkreślić, że na rynku dostępne są czujniki pojemnościowe zasilane zarówno napięciem stałym, jak i zmiennym.
Czujnik pojemnościowy – wady oraz zalety
Czujniki pojemnościowe są doskonałą alternatywą dla detektorów indukcyjnych. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność wykrywania obiektów wykonanych z niemetali oraz dokonywania detekcji przez przeszkody szklane lub wykonane z materiału sztucznego (np. pomiar poziomu płynów lub granulatów w pojemnikach).
Jeśli chodzi jednak o wady czujników pojemnościowych, to charakteryzują się one nieco mniejszym zasięgiem pracy (do 60 mm) w stosunku do wspomnianych wcześniej detektorów indukcyjnych. Co więcej, są bardziej wrażliwe na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i nie są polecane do bardzo szybkich aplikacji (maksymalna częstotliwość przełączania sensora wynosi kilkanaście herców).
Czujniki pojemnościowe, w określonych sytuacjach, są lepszym wyborem niż detektory indukcyjne. Niemniej jednak oba rozwiązania coraz częściej zastępowane są przez optyczne układy detekcji.