Gdzie znajdą zastosowanie czujniki koloru i kontrastu? – poradnik
Rozpoznawanie kolorów coraz częściej jest podstawą efektywnego sterowania procesem automatycznym. W tym celu wykorzystywane są czujniki koloru oraz działające w podobny sposób czujniki kontrastu.
Rozpoznawanie kolorów coraz częściej jest podstawą efektywnego sterowania procesem automatycznym. W tym celu wykorzystywane są czujniki koloru oraz działające w podobny sposób czujniki kontrastu. Jakie jest ich zastosowanie? Czym się charakteryzują?
Zasada działania
Czujniki koloru, które są powszechnie stosowane w przemyśle, rozpoznają barwę poprzez oświetlenie badanego obiektu, a następnie odebranie odbitego promieniowania. Długość fali niesie za sobą informację o kolorze obiektu, dlatego czujnik posiada zapisane wcześniej wzorce, z którymi porównuje otrzymane dane. Z kolei czujniki kontrastu, które wykorzystują podobne mechanizmy do rozróżniania kolorów, wykazują znacznie większa czułość pomiaru, ponieważ stosowane są nie tyle, co do rozróżniania poszczególnych barw, ale przede wszystkim do rozpoznawania odcieni tego samego koloru.
Zastosowanie czujników koloru i kontrastu
Omawiane czujniki wykorzystywane są w wielu gałęziach gospodarki. Świetnie sprawdzają się do kontroli jakości, zarówno jeśli chodzi o barwę (np. produktu spożywczego), jak również poprawność ułożenia konkretnych elementów na taśmie produkcyjnej.
Wybór czujnika koloru wymaga przede wszystkim określenia jego przyszłego zastosowania. Poszczególne modele dysponują bowiem zróżnicowaną ilością danych porównawczych (niektóre podzespoły rozpoznają tylko kilka zaprogramowanych kolorów). Kolejnym ważnym aspektem jest w tym przypadku zasięg pomiarowy, który decyduje o jakości uzyskanych informacji. Czujniki koloru na masową skalę wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, samochodowym czy poligraficznym. Natomiast czujniki kontrastu stosowane są przykładowo wszędzie tam, gdzie konieczne jest kontrolowanie etykiet czy opakowań (np. przemysł spożywczy, farmaceutyczny). Tego rodzaju podzespoły dobrze radzą sobie z rozróżnianiem obiektów, które położone są blisko siebie, stąd ich przewaga nad zwykłymi czujnikami koloru. Oba czujniki posiadają relatywnie szybki czas reakcji, który w tym przypadku jest znacznie ważniejszy niż zasięg pomiarowy, ponieważ działanie czujnika musi być dostosowane do tempa realizacji kolejnych etapów produkcji.
Zarówno czujniki koloru, jak i detektory kontrastu, umożliwiają szybką i wydajną kontrolę jakości oraz wykrywanie obiektów. Z tego powodu obszar zastosowania tego typu podzespołów stale się poszerza.