Profesjonalne czujniki temperatury – budowa, właściwości, klasyfikacja i zastosowanie
Pomiar temperatury to jeden z najbardziej podstawowych pomiarów wykonywanych nie tylko w przemyśle ciężkim czy automatyce, ale również w życiu. Stąd ogromna popularność oraz mnogość zastosowań czujników temperatury.
Pomiar temperatury to jeden z najbardziej podstawowych pomiarów wykonywanych nie tylko w przemyśle ciężkim czy automatyce, ale również w życiu. Stąd ogromna popularność oraz mnogość zastosowań czujników temperatury. Specjalistyczne modele wykorzystywane są w wielu dziedzinach gospodarki. Jaka jest ich budowa oraz podstawowe rodzaje? Gdzie wykorzystywane są profesjonalne czujniki temperatury?
Budowa czujników temperatury
Czujniki temperatury charakteryzują się stosunkowo prostą budową. Składają się z obudowy, elementu przetwarzającego, który pozwala przekształcić sygnał na napięcie lub natężenie prądu oraz elementu połączeniowego. Obudowa czujnika może przyjmować bardzo zróżnicowane kształty oraz być wykonana ze stali nierdzewnej lub rozmaitych tworzyw sztucznych.
Rodzaje czujników temperatury
Podstawowym kryterium podziału profesjonalnych czujników temperatury jest sposób wykonywania pomiaru: kontaktowy oraz bezkontaktowy. Pomiar kontaktowy wymaga przyłożenia głowicy czujnika do konkretnego przedmiotu, a bezkontaktowy pozwala dokonać pomiaru z pewnej odległości, która jest cechą charakterystyczną danego czujnika. Profesjonalne czujniki temperatury różnią się między sobą także elementem pomiarowym. Bardzo często jest to termopara typu K albo element Pt100 i Ni500. Niektóre z czujników temperatury posiadają wyświetlacz, który umożliwia bezpośredni odczyt temperatury. Czujniki bez wyświetlacza są natomiast stosowane w połączeniu ze sterownikiem PLC i mają niewielkie rozmiary, dlatego ich zastosowanie bardzo często jest nietypowe. Do bezkontaktowego pomiaru temperatury poszczególnych obiektów powszechnie wykorzystywane są czujniki na podczerwień o dużym zakresie działania oraz pirometry.
Profesjonalne czujniki temperatury i ich zastosowanie
Czujniki temperatury umożliwiają kontrolę temperatury przykładowo na halach produkcyjnych. Parametr, jakim jest temperatura, niejednokrotnie odgrywa ogromną rolę również w trakcie skomplikowanych procesów zachodzących w branży farmaceutycznej lub spożywczej. Czujnik temperatury w automatyce może być natomiast detektorem zadanej wartości, która może załączać lub dezaktywować klimatyzację czy wentylator. Profesjonalne czujniki temperatury wykorzystywane są także do wykonywania pomiarów w piecach hutniczych oraz hartowniczych. W każdym przypadku konieczne jest dopasowanie wytrzymałości oraz zakresu pomiarowego podzespołu do specyfiki branży, wymogów procesu czy warunków danego środowiska pracy.
Temperatura jest podstawową wielkością fizyczną. W celu uzyskania precyzyjnych wyników należy wybrać odpowiedni rodzaj czujnika lub przetwornika o właściwym zakresie pomiarowym.