ASi5 - znacznie większe możliwości połączone z dobrze znanymi korzyściami.
AS-Interface w nowej odsłonie - ASi5
ASi5 to najnowsza odsłona systemu AS-Interface, a więc globalnego i powszechnie rozpoznawanego standardu sieciowego dla najniższego poziomu automatyzacji. Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi piątej wersji najpopularniejszego interfejsu dla najniższego poziomu automatyzacji.
Wstęp
ASi5 to najnowsza odsłona systemu AS-Interface, a więc globalnego i powszechnie rozpoznawanego standardu sieciowego dla najniższego poziomu automatyzacji.
ASi jest najprostszym na rynku interfejsem łączącym czujniki i urządzenia wykonawcze z nadrzędnym sterownikiem PLC. Jako magistrala system ten wykorzystuje jeden, dwużyłowy i nieekranowany płaski przewód transmisyjny. Żółty przewód ASi jest odpowiedzialny zarówno za przesył danych (procesowych i diagnostycznych) jak i dostarczenie odpowiedniego poziomu zasilania dla wszystkich urządzeń podrzędnych.
Główne, znane od lat, zalety AS-Interface to znaczne zmniejszenie ilości okablowania, dowolny wybór topologii oraz prosta i tania integracja bezpieczeństwa funkcjonalnego (do poziomu SIL3/PLe). Dodatkowo, szczególnie w odniesieniu do innych standardów sieciowych, interfejs ASi nie wymaga żadnych skomplikowanych konektorów i drogich złącz do integracji danych i zasilania.
Duża przepustowość danych, krótki czas cyklu.
ASi-5 to kolejna odsłona sprawdzonego i pewnego rozwiązania opartego na systemie ASi3 (i jego wcześniejszych wersjach). Podstawowe różnice nowego standardu to prędkość transmisji oraz zakres przesyłanych danych. Z uwagi na całkowicie zmieniony sposób komunikacji ASi5 pozwala na transmisję znacznie większej ilości danych, z wyraźnie skróconym czasem cyku. Duża przepustowość i krótki czas cyku, porównywalne z systemami Ethernet, znacznie zwiększają możliwości aplikacyjne interfejsu. Pozwala to m.in. na znacznie szybsze przesyłanie danych analogowych, a integracja tzw. czujników inteligentnych, jak np. czujników IO-Link (do 32 bajtów danych procesowych i diagnostycznych) jest prostsza niż kiedykolwiek.
Wartościowe informacje
Wszechobecna koncepcja “Przemysł 4.0” oraz wiążąca się z nią rosnąca cyfryzacja wymuszają, bardziej niż kiedykolwiek, stosowanie odpowiedniej warstwy fizycznej dla wykorzystywanych danych procesowych. Jako, że coraz częściej wymagane są dodatkowe dane, jak np. informacje diagnostyczne, czujniki inteligentne stają się coraz ważniejszym i coraz częściej stosowanym środkiem technicznym. To wszystko czyni ASi-5 idealnym rozwiązaniem dla większości aplikacji. Decydujący jest tutaj praktycznie jeden czynnik: możliwość przesyłania bardzo dużej ilości danych, bez żadnych restrykcji technicznych i topologicznych, wszędzie tam gdzie są one konieczne, niezbędne i najbardziej wartościowe. Skorzystanie ze zintegrowanego w naszych Gateway’ach serwera OPC UA gwarantowany jest dostęp do wszystkich danych bezpośrednio z poziomu sieci nadrzędnej.
Przystępna alternatywa
Kolejna zaleta znacznie ulepszonych możliwości ASi5: nasze nowe moduły ASi5 zapewniają ekonomicznie uzasadnione, elastyczne i bardzo szybkie gromadzenie danych z licznych wejść i wyjść w jednym miejscu. Dzięki temu modułytaksie stają się przystępną i ciekawą alternatywą w odniesieniu do innych systemów sieciowych.
Nasze rozwiązania AS-Interface |
Kompatybilność ze wszystkimi generacjami ASiASi5 jest rozwiązaniem w pełni kompatybilnym ze wszystkimi wcześniejszymi urządzeniami i komponentami AS-Interface. Nie ma zatem najmniejszego problemu przy instalacji Slave’ów nowej generacji z urządzeniami podrzędnymi generacji wcześniejszych. Dotyczy to zarówno nowych jak i już istniejących sieci, ponieważ wszystkie generacje AS-Interface działają równolegle, korzystając z tej samej magistrali (tego samego przewodu ASi). Jeśli już teraz używacie Państwo sieci AS-Interface, to nie ma żadnej konieczności wymiany istniejącej instalacji czy też zainstalowanych podzespołów. W razie konieczności zwiększania prędkości wymiany danych, czy też ich ilości, wystarczy zainstalować w sieci odpowiedni Slave ASi5. Instalacja modułów podrzędnych ASi5 wymusi jednak zmianę zastosowanej bramki ASi3 na odpowiednik pracujący w obu standardach (ASi5/ASi3). Na dzień wprowadzania ASi5, Gateway’e były dostępne w dwóch wariantach: z interfejsem Profinet oraz EtherNet/IP. Natomiast na dzień dzisiejszy oferta ta została uzupełniona o kolejne interfejsy, jak SERCOS, ProfiSafe, EtherCAT, itd. Bramki standardowo dostępne są jako rozwiązania z jednym lub dwoma Masterami ASi, a wersje kompletne mają dodatkowo zintegrowany Monitor Bezpieczeństwa ASi Safety At Work. Dodatkowy serwer OPC UA, dostępny praktycznie we wszystkich naszych nowych Gateway’ach, umożliwia prostą transmisję danych bezpośrednio z najniższego poziomu automatyzacji do wszystkich systemów nadrzędnych, spełniając tym samym założenia koncepcji “Przemysł 4.0”. Bez modułów podrzędnych ASi5, nowe bramki ASi5/ASi3 działają dokładnie tak jak wszystkie wcześniejsze rozwiązania, ponieważ część odpowiedzialna za komunikację w standardzie ASi3 pozostała bez żadnych zmian. Oznacza to, że nowe bramki (Master’y ASi) można instalować dowolnie w miejsce starszych rozwiązań. Nawiasem mówiąc, kompatybilność wsteczna była od ponad 20 lat i jest nadal cechą charakterystyczną AS-Interface! Chroni to nie tylko starsze inwestycje, ale również zapewnia pełną ochronę każdej |
|
|
|
Wysoka przepustowośćDane procesowe w zakresie od 16 bitów do 23 bajtów na każdy moduł podrzędny; |
|
Krótki czas cykluDo 384 bitów wejściowych i 384 bitów wyjściowych dostępnych w tylko 1.27ms |
|
|
|
Pełna kompatybilnośćZapewniona współpraca ze wszystkimi wcześniejszymi generacjami AS-Interface; |
|
Prosta integracjaProstsza niż kiedykolwiek integracja inteligentnych czujników (IO-Link); |
ASi-5 – korzyści dla użytkownika na pierwszy rzut oka
Korzyści wynikające z udowodnionych i znanych mocnych stron ASi…
przesyłanie danych i zasilania tym samym, dwużyłowym, płaskim przewodem;
dowolny wybór topologii, bez konieczności stosowania drogich konektorów i specjalnych złącz;
tania i prosta integracja obsługi sygnałów bezpieczeństwa w tej samej sieci;
prosta instalacja i rozbudowa systemu z wykorzystaniem unikatowego sposobu instalacji (piercing/wampir)
certyfikowane produkty od wielu producentów (brak zależności od jednego producenta);
system jest odporny na zakłócenia bez konieczności stosowania dodatkowego ekranowania;
… oraz nowy cech interfejsu ASi-5
czas cyklu 1.27ms dla maksymalnie 384 bitów wejściowych i 384 bitów wyjściowych;
16-bitowe dane I/O oraz profile z do 32 bajtów danych procesowych dla każdego Slave’a;
prosta i bezproblemowa integracja czujników inteligentnych I/O-Link;
pełna kompatybilność wsteczna zapewniająca pewność działanie wszystkich elementów w tej samej sieci;
funkcjonalność bezpieczeństwa (ASi Safety At Work) oraz ASi5 bezproblemowo działają razem;
rozwiązanie wysoce ekonomiczne z uwagi na redukcję kosztów w odniesieniu do jednostkowego wejścia/wyjścia;
zaawansowana diagnostyka umożliwiająca prowadzenie utrzymania predykcyjnego;
Nasze produkty w standardzie ASi-5
Przedstawiamy nasze, już dostępne, produkty w standardzie ASi-5. Nigdy nie wstrzymujemy procesu rozwojowego więc kolejne produkty będą wkrótce dodane do tej listy.
|
|
Bramka ASi-5/ASi-3 ze zintegrowanym monitorem bezpieczeństwa
- kompatybilna z istniejącymi sieciami
- czas cyklu 1.27ms dla maksymalnie 384 bitów wejściowych i 384 bitów wyjściowych
- najmocniejsza platforma wśród wszystkich produktów Bihl+Wiedemann
- zintegrowana funkcjonalność bezpieczeństwa (do SIL3/PL e)
a) Safety, PROFINET (BWU3863)
b) Safety, EtherNet/IP + Modbus TCP (BWU3825)
c) Safety, EtherCAT (BWU3991) - sieciowy protokół bezpieczeństwa
a) CIP Safety via EtherNet/IP (BWU3857)
b) PROFIsafe via PROFINET (BWU3674, BWU3862)
c) Safety over EtherCAT (BWU3858)
d) CIP Safety via Sercos (BWU3845, BWU3860, BWU3861)
Bramka ASi-5/ASi-3
- kompatybilna z istniejącymi sieciami
- czas cyklu 1.27ms dla maksymalnie 384 bitów wejściowych i 384 bitów wyjściowych
- ekonomiczne rozwiązanie dla standardowych aplikacji
- systemy sieci nadrzędnych, np.:
a) PROFINET (BWU3847)
b) EtherNet/IP + Modbus TCP (BWU3849)
c) EtherCAT (BWU3854)
Pełna kompatybilność ze standardowymi interfejsami przemysłowymi...PROFINET EtherNet/IP + ModbusTCP EtherCAT POWERLINK Sercos |
|
... oraz wsparcie dla sieciowych protokołów bezpieczeństwa
PROFIsafe CIP Safety Safety over EtherCAT |
|
Moduł cyfrowy ASi-5
- wysokie natężenie wejść/wyjść
- niski koszt jednostkowy w odniesieniu do pojedynczego I/O
- 16 wejść cyfrowych (BWU3164, BWU3890, BWU3874, BWU4194, BWU4196)
- 8I/8O (BWU3163, BWU3872, BWU4193)
- 8 wejść cyfrowych (BWU3802, BWU3873, BWU4195)
ASi-5 Slave / IO-Link Master
- bardzo prosta parametryzacja z wykorzystaniem oprogramowania ASi Control Tools360 / ASIMON 360
- 4 x 16bit danych użytkowych w 1.27ms
- 4 x IO-Link Master: 2 x Class A, 2 x Class B (BWU4067)
- 4 x prot Class A (BWU3843)
- 1x port Class A, 1 x port Class B (BWU4077)
- 1 x port Class B (BWU4088)
Więcej informacji o korzyściach technicznych i ekonomicznych wynikających ze współpracy ASi5 i IO-Link znajdą Państwo TUTAJ.
Moduł zliczający ASi-5
- bardzo prosta parametryzacja
- konfiguracja z wykorzystaniem oprogramowania Bihl+Wiedemann
- do 4 x 2 kanały wejściowe (BWU4042, BWU3875)
Sieć ASi wykorzystująca standard ASi-5 i ASi-3
Kliknij obrazek, żeby powiększyć (grafika otworzy się w nowym oknie)
Pytania/Odpowiedzi
Czy ASi-5 to kompletnie nowa technologia?
Nie. ASi-5 jest ewolucją sprawdzonego już na przestrzeni lat standardu AS-Interface. ASi-5 oferuje wszystkie znane korzyści, które były zawsze były wyróżnikiem AS-Interface. Na przykład, zarówno dane jak i zasilanie są w dalszym ciągu przesyłane jednym, płaskim, dwużyłowym przewodem (nieekranowanym). W dalszym ciągu obowiązuje brak ograniczenia topologicznego (każda możliwa topologia jest tutaj dostępna). Nie ma żadnych problemów z realizacją funkcji bezpieczeństwa w tej samej sieci, z wykorzystaniem tej samej magistrali. Główną przesłanką ewolucji standardu do ASi-5 były rosnące wymagania odnośnie cyfryzacji, jakie nakłada na producentów koncepcja Przemysłu 4.0. Dotyczy to przede wszystkim większej ilości danych, dostępnych w krótszym czasie. ASi-5 spełnia te wymagania zapewniając przesył dużej ilości danych ze znacznie skróconym czasem cyklu,. A same dane są dostępne zawsze tam, gdzie mogą okazać się niezbędne lub pomocne.
Czy ASi-5 jest kompatybilna z poprzednimi generacjami AS-Interface?
Tak jest. ASi-5 jest w pełni kompatybilna ze wszystkimi wcześniejszymi generacjami AS-Interface. Dotyczy to wszystkich urządzeń i komponentów, a to oznacza, że Slave’y ASi-5 mogą być instalowane w tych samych sieciach co Slave’y poprzednich implementacji AS-Interface. Cecha ta jest obowiązująca zarówno dla istniejących jak i dla nowych sieci AS-i. W istniejących sieciach można bez problemu podłączyć moduły podrzędne ASi-5 i dalej korzystać z tych, które działały tam wcześniej. W celu skorzystania z modułów podrzędnych ASi-5 konieczne jest zastosowanie bramki Bihl+Wiedemann ASi-5/ASi-3.
Dlaczego nie ma generacji ASi-4?
ASi-5 jest uzupełnieniem generacji ASi-3. Na „ominięcie” wersji 4 wpłynęły dwa fakty. Po pierwsze chcieliśmy wyraźnie zaznaczyć jak dużym skokiem technologicznym jest nowa generacja. Po drugie nie chcieliśmy sugerować, że koncepcja Przemysłu 4.0 była głównym przyczynkiem prowadzącym do prac nad wdrożeniem owej generacji AS-Interface (nie byłoby to zgodne z prawdą!).
Kiedy zmiana na ASi-5 staje się ekonomicznie uzasadniona?
W założeniu zawsze, kiedy wymagana staje się szybsza transmisja danych lub znaczne skrócenie czasu cyklu. Praktycznie ujmując będzie do dobre ekonomicznie rozwiązanie wszędzie tam, gdzie konieczne staje się zebranie danych w dużej ilości wejść/wyjść. Nasze nowe moduły cyfrowe stanowią dobrą i tanią alternatywę dla innych interfejsów sieciowych.
Czy ASi-5 w dalszym ciągu dostarcza pełnej wymienialności?
Tak. AS-Interface pozostaje otwartym standardem, zapewniającym pełną wymienialność komponentów różnych producentów. Wszystkie produkty certyfikowane, a więc oznaczone logiem ASi, mogą ze sobą współpracować w każdej sieci.
Czy ASi-5 wymaga specjalnego oprogramowania?
W założeniu ASi-5 (jak i inne generacje) nie wymaga żadnego oprogramowania. Pełna konfiguracja i uruchomienie sieci może być przeprowadzone bez konieczności korzystania z drogiego i skomplikowanego oprogramowania komputerowego. Natomiast samo oprogramowanie jest dostępne i zawsze rekomendowane, jako że dostarcza opcji ułatwiających proces planowania, certyfikacji sieci po instalacji (wraz z generowaniem raportów diagnostycznych), parametryzacji wszystkich elementów (standardowych i bezpieczeństwa) itd. Jeśli już Państwo korzystają z naszego oprogramowania to wszystko co należy zrobić to przeprowadzić darmową aktualizację. Zaktualizowana wersja zapewnia współpracę ze wszystkimi komponentami, niezależnie od ich generacji. Oprogramowanie pomaga również w bardzo prostej integracji i parametryzacji czujników IO-Link.
Kto wprowadził i rozwija standard ASi-5?
Tak jak to miało miejsce w przypadku wszystkich poprzednich generacji interfejsu, ASi-5 jest rezultatem współpracy wielu producentów, zrzeszonych w ASi Association. Jest to rezultat blisko 200 000 godzin wytężonej pracy, wprowadzającej w życie założenia rynkowe i technologiczne. Prace trwają oczywiście w dalszym ciągu i w niedługim czasie pojawią się coraz to nowsze produkty oparte na generacji ASi-5.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań.
Osoba kontaktowa:
Witold Nantka
emial: witold.nantka@newtech.com.pl
tel: +48 694467156