Przewód ASi - pewny, bezpieczny i niesamowicie szybki sposób łączenia.

Przewód ASi - bezpiecznie, szybko i prosto!

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym najbardziej niedocenianego elementu magistrali AS-Interface, jakim jest przewód ASi. Poza korzyściami czysto technicznymi, skorzystanie z tego rozwiązanie zapewnia do 68% oszczędności na samym okablowaniu!

Co czyni przewód ASi rozwiązaniem tak specjalnym?

Większość przewodów z jakimi się spotykamy jest okrągła. Okrągłe przewody są proste w prowadzeniu, utrzymaniu jak i dopasowaniu do wymogów danej instalacji. Dlaczego więc przewód, wykorzystywany przez najprawdopodobniej najprostszy interfejs sieciowy na świecie, został spłaszczony? Właśnie z uwagi na fakt, że typowy, żółty przewód AS-Interface jest faktycznie kluczem do prostoty tego rozwiązania! Ten nieekranowany, dwużyłowy przewód nie tylko przesyła dane i dostarcza zasilania elementom ASi, ale również zapewnia bardzo szybką, prostą i bezpieczną instalację elementów sieciowych dla każdej aplikacji.

Dzięki specjalnej metodzie montażu (piercing) elementy sieciowe mogą być szybko włączane do głównej magistrali, którą jest właśnie profilowy przewód ASi. Specjalny profil zapewnia kodowanie mechaniczne odpowiedzialne za uniemożliwienie odwrócenia polaryzacji podczas montażu modułów podrzędnych. Dodatkowo, zarówno sam przewód jak i sposób montażu, gwarantują wysoki stopień ochrony IP67. Doprowadzenie zasilania pomocniczego (24VDC) również nie przysparza większych problemów, co czyni AS-Interface rozwiązaniem idealnym dla aplikacji z dużym zapotrzebowaniem mocy, np. wszędzie tam, gdzie wykorzystane są czujniki inteligentne IO-Link lub napędy przenośnikowe. A ponieważ wydajność energetyczna i wyższa moc stają się coraz ważniejsze, oferujemy również moduły do współpracy z silnikami 48V.

Przewód ASi - zalety na pierwszy rzut oka

Prosta dystrybucja dużej ilości energii, oszczędność czasu montażu i jednoczesna redukcja kosztów - z przewodu ASi można korzystać na wiele sposobów.

Bardzo prosta technika łączenia

Dzięki prostej i szybkiej technice łączenia typu piercing, moduły mogą być pewnie i szybko włączane do sieci, zamieniane miejscami, przesuwane i dodawane, z maksymalnym możliwym poziomem elastyczności, zapewniając jednocześnie wysoki stopień pewności połączenia. Specjalny profil przewodu ASi zapobiega odwróceniu polaryzacji przy instalacji.

Wydajne zasilanie

Czarny przewód zasilania pomocniczego transmituje prąd o natężeniu 16 A lub 20 A, w zależności od wymiaru przekroju poprzecznego żył, a więc zapewnia znacznie większą moc niż typowe rozwiązania oparte na przewodach okrągłych. Miedzi innymi z tego powodu ASi idealnie nadaje się do łączenia urządzeń IO-Link czy też napędów przenośnikowych.

Znacząca redukcja kosztów okablowania

Okablowanie oparte na ASi jest zazwyczaj znacznie tańsze niż standardowe rozwiązania bazujące na przewodach okrągłych z wtyczkami M12 lub 7/8”. Oszczędności sprzętowe mogą sięgać nawet 68%.

Pełna dowolność wyboru topologii

Korzystając z ASi nie obowiązuje żadne ograniczenie topologiczne. Rozbudowa sieci to proste przyłączenie kolejnej nitki w dowolnym miejscu interfejsu. Tego typu ograniczenia występują natomiast bardzo często w porównywalnych interfejsach sieciowych.

Ekstremalnie prosta instalacja zapewniająca pewne połączenie

Dzięki opatentowanej technologii łączenia typu piercing, możliwe jest podłączanie, wymiana, przesuwanie czy też dodawanie nowych modułów ASi (standardowych Slave’ów, Slave’ów ASi5, Masterów IO-Link, itd.) w bardzo prosty i szybki sposób. Korzyści wynikające z zastosowania profilowego przewodu ASi to m.in.:

bardzo prosta technika montażu: specjalne złącza konstrukcji modułów przebijają izolację przewodu ASi. Co najmniej 4 pozłacane igły pionowo przechodzą przez gumową izolację i wbijają się bezpośrednio i pewnie w dwie przewodu ASi.

maksymalnie bezpieczne połączenie: dwie igły na żyłę przewodu zapewniają niezbędną redundancję styku, gwarantując pewne połączenie w każdych warunkach. Gwarantowane jest również podłączenie o niskiej rezystancji.

redukcja kosztu i czasu montażu: Nie ma potrzeby cięcia lub zdejmowania izolacji i zarabiania końcówek, jak to ma miejsce w przypadku standardowych przewodów okrągłych. Profilowy przewód ASi jest po prostu pobierany z bębna na żądaną długość.

zerowy koszt połączenia: do podłączenia modułów nie są potrzebne ani wstępnie zarabiane przewody ani specjalne złącza typu T. Dzięki temu doposażenie lub przebudowa istniejących systemów jest kosztowo bezkonkurencyjna.

Z AS-Interface nie ma konieczności korzystania z żadnych dodatkowych złącz. Dotyczy to zarówno połączenia sieciowego jak i zasialania pomocniczego 24VDC.

Rozwiązanie oparte o AS-Interface:

Rozwiązanie tradycyjne:

Wydajne źródło zasilania do 20A

Efektywny rozdział mocy jest dużym wyzwaniem w wielu aplikacjach - i to nie mniej w przypadku rozwiązań opartych IO-Link czy też aplikacjach transportowych. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie profilowy czarny przewód zasilania pomocniczego, umożliwiający przesył prądu o natężeniu do 20A. W porównaniu z przewodami okrągłymi technologia ta ma wiele zalet:

Znacznie większa moc

Czarny przewód dostarcza prąd o natężeniu 16A lub 20A, w zależności od przekroju poprzecznego żył. Natomiast przewody okrągłe, z typowymi złączami M12 lub 7/8”, są zazwyczaj przeznaczone dla znacznie niższych wartości natężenia.

Porównanie wartości natężenia prądu:

Profilowy przewód ASi 1.5mm2

16A

Profilowy przewód ASi 2.5mm2

20A
Wtyk M12 (kodowany A lub B) 4A
Wtyk 7/8" 2x9A
Wtyk M12 (kodowany S lub T) 12A
Wtyk M12 (kodowany K lub L) 16A
Wtyk M12 (kodowany M) 8A

Dane pochodzą z oficjalnych źródeł. W przypadku wątpliwości należy sprawdzić dokumentację techniczną producenta wtyków.

Brak zapętlania

W rozwiązaniach z kablami okrągłymi, odpowiednie złącze określa pośrednio "granicę" dla poszczególnych modułów oraz dla prądu całkowitego wszystkich elementów łączonych szeregowo. Dzieje się tak, ponieważ w przeciwieństwie do ASi, moc w takich konfiguracjach często musi być zapętlona przez moduły, czego efektem ubocznym są straty mocy.

Mniejsze koszty

Standardowo przewód profilowy może dostarczać prąd o natężeniu do 16A. Natomiast przesył prądu o wartości przekraczającej 4A przez połączenie M12, zawsze wymaga stosowania drogich złączy ze specjalnym kodowaniem mocy. Ale nawet w aplikacjach wymagających jedynie niskiego poziomu zasilania, ASi oparte na przewodzie profilowym praktycznie zawsze okazuje się korzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem.

Zasilanie dla elementów nie będących modułami ASi

Specjalne rozdzielacze pasywne pozwalają na podłączenie do kabla profilowego szerokiej gamy urządzeń polowych, nie będących aktywnymi uczestnikami wymiany danych w sieci ASi (a tym samym nie zasilanych z żółtego przewodu). Firma Bihl+Wiedemann oferuje szeroką gamę produktów w tym zakresie, a na życzenie klienta możemy opracować moduły pasywne dostosowane do jego potrzeb.

Dystrybucja mocy: M12 vs. przewód profilowy

Moduły zasilane z wykorzystaniem przyłącza M12 (kodowane A lub B) są z reguły ograniczone do maksymalnej wydajności prądowej 4A, podczas gdy moduły zasilane z przewodu profilowego mogą pracować z prądami o natężeniach max. 16A lub 20A.

Porównanie kosztów okablowania - przewód ASi bije inne systemy sieciowe

Dzięki zastosowaniu przewodów profilowych i technologii piercingu okablowanie ASi nie może być prostsze! Brak wymagania stosowania specjalnych, wstępnie zarabianych, przewodów połączeniowych zapewnia oszczędności zarówno z punktu widzenia sprzętowego jak i czasu instalacji. Nie zachodzi potrzeba dokładnej kontroli długości poszczególnych segmentów, ponieważ ASi zapewnia pełną elastyczność w wyborze miejsca montażu kolejnych modułów na głównej magistrali. Pozwala to na znaczne zmniejszenie nakładów na planowanie, a tym samym uzyskanie dalszych korzyści ekonomicznych.

Skorzystanie z technologii ASi pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności w porównaniu do innych systemów sieciowych. Jak widać na poniższym przykładzie, nasze produkty pozwalają na zaoszczędzenie do 68% kosztów na samym okablowaniu. Co więcej, decydując się na zastosowanie ASi, dodatkowe oszczędności pojawiają się na każdym kroku planowania, realizacji, uruchomiania jak i późniejszego utrzymania aplikacji.

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem na temat oszczędności jakie przynosi integracja systemu IO-Link w ASi5. Tnajdą go Państwo tutaj.

Jasna i klarowna separacja magistrali komunikacyjnej i zasilania pomocniczego

Kolejną zaletą systemu opartego na przewodzie profilowym jest możliwość uzyskania klarownej separacji głównej magistrali systemowej i zasilania pomocniczego:

sygnały sterowania przesyłane są żółtym przewodem profilowym

dla zasilania pomocniczego dostępne są dwa różne przewody profilowe (24V i 48V)

separacja zapewnia możliwość bezpiecznego i kontrolowanego wyłączenia zasilania pomocniczego z jednoczesnym utrzymaniem komunikacji w sieci ASi, umożliwiając tym samym podtrzymanie funkcji monitorowania systemu sterownia.

sama separacja zasilania pomocniczego i głównego systemu sieciowego może być bardzo pomocna przy pracach montażowych (zapewnienie bezpieczeństwa pasywnego)

zastosowanie standardowego okablowania również umożliwia wyłączenie zasilania, ale jest to związane z pewnym nakładem pracy, nie wymaganej przy przewodach profilowych;

Połączone użycie przewodów profilowych i standardowych

Niezwykle prosta technologia łączeniowa, wydajny rozdział mocy, niższe koszty okablowania - przewód ASi jest prawie zawsze lepszą alternatywą. Istnieje jednak kilka zastosowań, w których zastosowanie przewodu profilowego nie jest możliwe, np. gdy aplikacja wymaga wysokiego stopnia ochrony IP69K. Wówczas bardziej odpowiednie są standardowe przewody okrągłe.

Do aplikacji, w których wymagany jest przerw standardowy, Bihl+Wiedemann oferuje moduły z przyłączem ASi na gnieździe M12. Warto wspomnieć, że wszystkie nasz nowe moduły ASi5 są dostępne w wariantach ze złączem M12. W tym przypadku można zastosować prawie każdy standardowy przewód łączeniowy.

Nie ma również najmniejszych problemów z łączeniem tych dwóch metod w jednej magistrali. Zastosowanie odpowiednich, dostępnych w naszej ofercie tzw. dystrybutorów pasywnych, pozwala łączyć wszystkie moduły ze złączem M12 w tej samej sieci, w której są zainstalowane moduły standardowe (instalacja bezpośrednio na przewodzie profilowym).

Różne rodzaje dla różnych zastosowań

Przewody profilowe ASi są dostępne w różnych wersjach. Każdy z nich jest nieekranowanym przewodem dwużyłowym do przesyłania zarówno danych jak i dostarczania zasilania. Dostępne są różne materiały wykonania, do różnego typu aplikacji (PUR, TPR, EPDM i guma). Jeśli spotykamy się z większym zapotrzebowaniem mocy (np. kiedy korzystamy z napędów wymagających większej wartości natężenia prądu) rozwiązaniem staje czarny przewód zasilania pomocniczego.

Standardowe przewody w naszej ofercie

Żółty przewód ASi

- transmisja danych i zasilania

- przekrój poprzeczny żyły: 1.5mm2

- Wersja o standardowej elastyczności - BW1979

- Wersja o wysokiej elastyczności - BW2756

Czarny przewód ASi

- dla zasilania pomocniczego 24VDC

- przekrój poprzeczny żył: 1.5mm2 (BW1980, BW2757) lub 2,5mm2 (BW3169)

- wersja o standardowej elastyczności - BW1980

- wersja o wysokiej elastyczności - BW2757

Dodatkowo posadamy w ofercie przewody okrągłe:

BW3653 - 2-żyłowy, przesył danych i zasilania; dopuszczenie TC-ER; 1,5mm2

BW3654 - 4-żyłowy; zasilanie pomocnicze; dopuszczenie TC-ER; 1,5mm2

Pytania/Odpowiedzi

Co to jest przewód ASi?

Jest to profilowy płaski przewód dostarczający zasilanie i stanowiący główną magistralę komunikacyjną. Wykonanie jest zawsze 2-źyłowe, nieekranowane i zapewniające mechaniczną ochronę przed odwróceniem polaryzacji. W przypadku kiedy urządzenia sieciowe mają większe zapotrzebowanie mocy, stosujemy dodatkowe (również profilowy) płaski czarny przewód zasilania pomocniczego.

W jaki sposób przewód ASi jest montowany w czujnikach i urządzeniach wykonawczych?

Czujniki i elementy wykonawcze są zazwyczaj podłączane za pomocą techniki przebijania (piercing). W tym procesie izolacja płaskiego przewodu jest podczas montażu przebijana przez igły instalacyjne, bez konieczności wcześniejszego przygotowania przewodu. W ten sposób można w każdej chwili, i bez większego wysiłku instalacyjnego, przenieść lub dodać urządzenia podrzędne bezpośrednio do głównej magistrali komunikacyjnej.

Jak mogę odizolować przewód ASi?

Do zdejmowania izolacji zewnętrznej z przewodów ASi wykonanej z elastomeru termoplastycznego (TPE) lub poliuretanu (PUR) stosowany jest striper ASi.

Jak możemy rozszerzyć zasięg sieci ASi?

Całkowita długość sieci ASi jest ograniczona do 200m dla ASi5 oraz 100m dla ASi3. Należy pamiętać, że szacując całkowitą długość magistrali należy policzyć wszystkie odgałęzienia + długości przewodów z dystrybutorów pasywnych. Aby rozszerzyć długość Siecie ASi3 można skorzystać z różnego rodzaju urządzeń (terminator, repeater, tuner). W najbardziej rozbudowanej sieci, z wykorzystaniem uprzednio wymienionych urządzeń, możliwe jest osiągniecie do 1000m.

Jaka jest specyfikacja przewodu ASi?

Dokładne dane dotyczące specyfikację przewodów ASi są opisane w normie ASi (IEC 62026-2 or DIN EN 62026-2).

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań.

Osoba kontaktowa:
Witold Nantka
emial: witold.nantka@newtech.com.pl
tel: +48 694467156